Głosy - wyciągi

• May 24, 2019 - 23:10

Witajcie,
przeczytałam podręcznik, poszperałam tu i na innych stronach i nie wiem czy jest rozwiązanie mojego problemu.
Napisałam nuty na trzy głosy na jednej pięciolinii (chcę mieć jeden egzemplarz zbiorczy na jednej stronie) używając tej funkcji z górnego paska z głosami (lub ctrl+alt+1 itd). Linie poszczególnych głosów różnią się od siebie kolorami (w podglądzie), czyli wszystko jest ok. Nie są to głosy w rozumieniu różnych instrumentów zapisanych na osobnych pięcioliniach, stąd utknęłam właśnie w martwym punkcie próbując wygenerować trzy osobne wyciągi dla tych głosów. Rozumiem, że nie działałoby coś takiego gdybym w ramach jednego głosu zapisała po prostu akordy, bo skąd program mógłby wiedzieć którą nutę przyporządkować do którego głosu. Ale skoro już jest ta opcja rozróżnienia głosów, to myślałam, że można też zrobić z nich wyciągi... Chyba, że można, a ja tego nie umiem znaleźć i zastosować. Będę wdzięczna za pomoc, w przeciwnym razie czeka mnie wklepywanie raz jeszcze całości, tym razem na osobnych pięcioliniach...
pozdrowienia
Nika


Comments

Jeśli dobrze rozumiem, kiedy dokonujesz ekstrakcji, wybierasz instrument, a następnie klikniesz + i zostanie on skopiowany do okna po prawej stronie. Obok nazwy w tym oknie znajduje się trójkąt. Kliknij go, a zobaczysz listę głosów (1-4). Wybierz odpowiedni głos dla partii, którą chcesz zobaczyć.

Aby utworzyć osobne partie dla kilku wykonawców (nazywane w poprzednich tłumaczeniach programu wyciągami głosów) materiał powinien być rozpisany na osobnych pięcioliniach, a nie na jednej w kilku głosach.
Nie będzie jednak potrzebne ponowne wpisywanie wszystkich nut. Proszę dołączyć plik. Będzie łatwiej wyjaśnić jak to zrobić.

Dziękuję Wam za obie odpowiedzi.
@Mike320, w pierwszym odruchu chciałam odpisać, że nie mam żadnego trójkącika i w ogóle.. Ale wtedy zapaliła mi się lampka pod tytułem: aktualizacja ;) Po pobraniu najnowszej wersji już wiem co miałeś na myśli i udało mi się z powodzeniem wyeksportować na osobne strony każdy z głosów. Co prawda tekst trzeba już dopisać samodzielnie, bo przenosi się tylko z jednym głosem - co w sumie oczywiste, ale przecież nikt nie pisze pod nutami trzy razy tego samego tekstu dla każdego głosu osobno. Więc tu by się przydała taka funkcja zaznaczenia, żeby program skopiował słowa utworu dla każdego głosu.

@Vinella, już wcześniej nie raz pisałam różne instrumenty na osobnych pięcioliniach i wtedy faktycznie nie było problemu z wyciągami, ale tym razem pisałam głosy wokalu i z pewnych praktycznych względów chciałam - oprócz trzech osobnych stron z każdym głosem - mieć wszystkie na jednej stronie A4, co przy osobnych pięcioliniach by się nie udało, bo taki zapis zabiera dużo więcej miejsca. Ale skoro właśnie się okazało, że jednak da się wyeksportować osobne głosy, to już nie ma tematu, choć przyznam, że ciekawi mnie też Twój pomysł :)

dziękuję i pozdrawiam
Nika

In reply to by nicktosia

Możesz mi wytłumaczyć jak wyodrębnić głos 1 od głosu 2 pisane w jednej pięciolini?
Potrzebuję rozpisać w jednej pięciolini dwa głosy ale nie wiem jak później je wyodrębnić np. żeby wyeksportować każdy głos oddzielnie np do mp3 żeby wokaliści mogli się uczyć swojego głosu słuchając go

In reply to by maxpi1983

Można tak:
Zaznaczamy prawnym przyciskiem myszki dowolną nutę w głosie, który chcemy usunąć i z podręcznego menu wybieramy: Zaznacz -> Więcej..., Ten sam głos, klikamy OK i wciskamy klawisz Delete, aby usunąć nuty. Teraz możemy wyeksportować głos, który pozostał. Potem wciskamy Ctrl+Z, aby cofnąć, ponawiamy wcześniej opisaną instrukcję z uwzględnieniem kolejnego głosu i ponawiamy eksportowanie.
Pozdrawiam, G.

Do you still have an unanswered question? Please log in first to post your question.