wkładanie obrazków flecików

• Dec 14, 2013 - 23:32

Potrzebujemy dla dzieci w naszym zespole fletowym wkładać nad każdą nutkę obrazek fletu z zaznaczonymi dziurkami. Obrazki wytworzyłem w edytorze graficznym w postaci *.jpg. Teraz je wklejamy ręcznie do wydruku papierowego. W programie jest możliwość dodawania symboli. Czy jest jakiś sposób na przetransformowanie obrazków fletów z JPG do formatu symboli i dodanie ich do pliku symboli ?
Dziękuję


Comments

  1. Symbole, które są wyświetlane, to nic innego jak czcionki lub ich kombinacje. Program w wersji 1.3 zawiera tylko jedną czcionkę nutową - Emmentaler. Jest to czcionka pochodząca z edytora nutowego LilyPond. I chociaż LilyPond obsługuje takie rzeczy (http://lilypond.org/doc/v2.16/Documentation/snippets/winds - Graphical and text woodwind diagrams), to w MuseScore ich brak. Symbole te nie są też zawarte w czcionkach, które są dostarczone wraz z LilyPondem. MuseScore 2.0 będzie obsługiwał, poza czcionką Emmentaler, czcionkę Bravura, ale w niej też nie ma takich symboli. Może użyć Pan wersji nightly 2.0. Tam jest Kontroler obiektów, dzięki któremu będzie się Panu wygodniej wstawiało i centrowało te obrazki.
  2. Polecam Panu stworzyć własną czcionkę z takimi symbolami za pomocą kreatora czcionek, np. FontForge i wstawiać te symbole już jako tekst. Jest przy tym trochę pracy na początku, ale potem wygodniej jest operować czcionką niż obrazkami. Tu ma Pan odnośnik do FontForge'a w najnowszej wersji: http://www.geocities.jp/meir000/fontforge/fontforge-cygwin_2013_10_07.z…. Jeśli ma Pan jakiekolwiek elementarne podstawy w tworzeniu grafiki wektorowej, to migiem opanuje Pan program. Sam stworzyłem w nim 2 wysokiej jakości czcionki nutowe: jedna ponad 100, druga około 200 symboli. Program mało tego, że jest w języku polskim, to jest najlepszym kreatorem czcionek, jaki istnieje. Proszę nie szukać innego, bo tylko zmarnuje Pan czas. Polecam importować stworzone przez siebie obrazki do FontForge'a i je obrysować, a jeśli stworzył je Pan w formacie grafiki wektorowej, np. EPS, to wystarczy je tylko powklejać do szablonu czcionki. Jeśli zdecyduje się Pan na ten krok, to proszę dać znać - udzielę Panu kilku wskazówek, jak szybko przygotować profesjonalną czcionkę.
  3. Może są jakieś wtyczki do MuseScore, które to umożliwiają, ale w tym wypadku musi Pan już poszukać we własnym zakresie.

Pozdrawiam,
Gootector

In reply to by Gootector

Bardzo dziękuję za szybką reakcję. Kliknąłem na link do czcionki, a tam wszystko po japońsku,
(używam przeglądarki Mozilla F.) Czy nie ma innego linku ?
Z poważaniem
Edward Wałoszek

In reply to by EdWa

Przepraszam za moją późną odp., ale MuseScore nie wysłało do mnie powiadomienia, że dostałem odp. na mój post - dziwne... Wchodzę tu co kilka dni, więc jakby co, to proszę mi pisać pytania na maila: gootector@o2.pl. Jeszcze bardziej dziwne jest też to, że wchodziłem wczoraj na MuseScore.org i nie widziałem Pana postu...
To nie ma znaczenia, czy strona jest po japońsku czy po cygańsku. Ściąga Pan program ze strony
http://www.geocities.jp/meir000/fontforge/
Są dwie wersje - starsza i nowsza. Polecam starszą, gdyż nie spowalnia komputera i tworzone symbole są czytelniejsze - przynajmniej dla mnie.
1. Rozpakowuje Pan archiwum.
2. Klika Pan na plik "fontforge.bat".
3. Cierpliwie Pan czeka.
4. Otwiera się okno programu, gdzie może Pan wybrać czcionkę, którą Pan chce wyświetlić.
5. Klika Pan na jakąś dowolną, np. z katalogu "Fonts" w Windows.
6. Potem standardowo: Plik, Nowy...

Jak Pan dojdzie do tego, to proszę dać znać. Oficjalna strona programu: fontforge.org. NIE POLECAM pobierać programu z tej strony. Ta japońska nieoficjalna jest dużo lepsza i wygodniejsza.

Pozdrawiam,
Gootector

Do you still have an unanswered question? Please log in first to post your question.