Czy są tu polscy użytkownicy?

• Feb 6, 2013 - 17:17

Czy są tu polscy użytkownicy? Przesz przypadek spowodowałem powstanie polskiego forum, nie radząc sobie z fachowymi terminami muzycznymi po angielsku. Zapraszam do zgłoszenia się użytkowników polskojęzycznych.


Comments

Cieszę się, że powstało polskie forum MuseScore.
Ja osobiście używam tego programu od wersji 0.9.6
Czy ktoś ma jakieś najnowsze wieści na temat MuseScore 2.0 ?
Przyznam, że z niecierpliwością czekam na wydanie tej wersji.

Witam

Hmm... Jestem tłumaczem programu, strony, samouczków, podręcznika itd. Przejąłem schedę po Panu Piotrze Komorowskim - dokończyłem tłumaczenia, poprawiłem je i robię to nadal.

Ekhm... Jednak napiszę tylko tyle - prosiłbym jedynie o nierobienie bałaganu w tłumaczeniach, a także o zgłaszanie uwag na forum, aby móc wspólnie przedyskutować dany problem.

Pozdrawiam,
Gootector

In reply to by Gootector

Widzę, że Tłumacz chrząka i się krzywi. Uśmiechniej się, będzie OK. :)

Ja używam 1.2 - od niedawna, jeszcze się uczę. Męczę się też z ostatnią wersją w trakcie opracowywania, ale jest tam mnóstwo błędów, tak że napisanie partytury z licznymi grupami nieregularnymi zajęło mi co najmniej 10 x więcej czasu, niż gdybym zrobił to ręcznie. Mam sporo pytań, a także uwag do programistów (pracowałem sporo Page Makerem - profesjonalnym programem do przygotowywania publikacji do druku, i brakuje mi w MuseScore wiele funkcjonalności, niezwykle przydatnych w tego rodzaju programach), ale kiepsko mi idzie pisanie po angielsku. Czy ktoś mógłby pomóc?

Przez przypadek nadano mi uprawnienia tłumacza, ale raczej nie będę z nich korzystał, tak że bez obaw, nie będę mieszał. ;-)

Natomiast może warto uzupełniać podręcznik o informacje, których brakuje nawet w wersji angielskiej? Właśnie do niektórych doszedłem, pytając na forum angielskim.

In reply to by muzyk98

"Męczę się też z ostatnią wersją w trakcie opracowywania, ale jest tam mnóstwo błędów..." - ale gdzie są te błędy - w programie czy w tłumaczeniu? Osobiście nie używam MuseScore, zajmuję się tylko tłumaczeniem :D Jeśli chce Pan program do nut + DTP, to polecam LilyPonda.

Ekhm... Ja się nie krzywię - jestem tylko mile zaskoczony.

Pozdrawiam,
Gootector

In reply to by Gootector

Błędy są oczywiście w nowej wersji programu w trakcie opracowywania, ale męczę się z nimi na własne ryzyko. ;-)

LilyPond - rezultaty wyglądają zachęcająco, ale trzeba poświęcić sporo czasu na naukę. Wolałbym niektóre elementy wprowadzić do MuseScore, ale jest bariera językowa. No i bardziej mi odpowiada filozofia programu, który pokazuje od razu rezultat, niż pisanie kodu.

In reply to by Gootector

Sam używam Lilyponda, i jestem zadowolony. Warto uzbroić się jeszcze w program Frescobaldi. Najlepiej korzystać z wersji rozwojowej, gdyż niedawno poprawiono parę zgłoszonych przeze mnie błędów, które de facto są bugami PyQt4. Sam Lilypond jest świetny. Skład nut przypomina trochę programowanie, ale z pomocą przychodzi bardzo obszerna i jasna dokumentacja.

In reply to by MrKataryniarz

Jeśli dobrze rozumiem chodzi o wpisanie tekstu pod zapisem nutowym np.:

http://musescore.com/user/47124/scores/71492

Użyłem do tego ramki pionowej, a tekst został wpisany jako "tekst ramki".
Cała procedura wygłąda tak:
1. kliknij "utwórz"
2. w trzwiniętym menu kliknij "takty"
3. następnie kliknij "dodaj ramkę pionową"
4. po kliknięciu na ramkę prawym przyciskiem myszki w rozwiniętym menu najedź na "dodaj"
5. a w kolejnym rozwinięciu na "tekst ramki" i kliknij go lewym.
No i można pisać. Nie radzę sobie z wklęjaniem gotowego tekstu, jeżeli jest taka możliwość, to proszę bardziej oblatanych o podpowiedź jak to zrobić.
Pozdrawiam, Mariusz.

Witam, kilka dni temu zacząłem zabawę z programem i jestem tu zupełnie nowy, dlatego jeśli coś palnę przepraszam:) Mam pytanie: czy jest możliwość wstawienia nad zapisem prócz nazwy akordu chwytu gitarowego? Nigdzie nie mogę tego znaleźć, a przydałoby się... Pozdrawiam

In reply to by sebamjuzik

Można sobie jednak poradzić i w obecnej wersji programu:
1. zaznaczyć nutę nad którą ma być chwyt,
2. następnie kliknąć "utwórz",
3. w rozwiniętym menu przejść do "tekst",
4. wybrać "tekst pięciolinii" lub "tekst systemowy" i kliknąć-pojawi się edytor.
Minusem jest to, że każdy chwyt z osobna trzeba wprowadzać powyższą metodą.
Pozdrawiam, Mariusz

Bug podczas wpisywania triol innych nieregularow. Tutaj programiści powinni podpatrzeć Sybeliusa (niestety).

Witam.
Czy to forum jest cały czas aktywne? Szukam sposobu na zapis nutowy z oznaczeniami literowymi wewnątrz nuty. Nie wiem czy już jest taka funkcjonalność? Wiem że jest LiliyPond ale tam zamienia kształ takiej nuty na okrągły nie będą cy w pełni nutą tylko kółkiem, poza tym tam jet więcej programowania niż zapisu nutowego a nie ooo to mi chodzi by stać się programistą bo nie mam na to czasu i chęci. Moje pytanie czy jest jakiś sposób lub bezpłatny program na osiągnięcie celu w postaci ładnego kształtu nut z oznaczeniami literowymi w środku?
Pozdrawiam.

In reply to by Gootector

Gootectorze, ja zapewne też jestem automatycznie traktowany jako troll i hejter, niemniej się wypowiem. Otóż uważam, że jednym z największych hejterów na tym forumu jesteś... Ty. Człowiek grzecznie zapytał, o nic się nie wykłóca, natomiast Twoja odpowiedź jest pełna agresji. Czy ta odrobinka "władzy" na forum uderza Ci jak woda sodowa do głowy? Zastanów się, do czego jest to potrzebne i co w ten sposób osiągasz prócz niechęci tych, z którymi się zderzasz.

Moim zdaniem to forum jednak nie działa, bo kto na Ciebie trafi, prędzej czy później przestaje się tu pojawiać. Jeżeli o to Ci chodzi, gratuluję pomysłu, jak zniechęcać ludzi do wymiany opinii i pomysłów.

Już kiedyś pisałem przy podobnej okazji, że nie jestem Twoim wrogiem. Nadal nim nie jestem i nie zrobisz sobie ze mnie wroga, nawet jak mi odpowiesz równie niegrzecznie. Raczej Ci współczuję. Zapewne masz jakiś problem, który Cię gryzie, jakieś zranienia wewnętrzne, stąd Twoje agresywne zachowania. Ale agresja Twoich problemów nie rozwiąże, może je natomiast pogłębić. Zajrzyj w swoje serce i duszę i zastanów się, jak z tego wyjść, nie raniąc przy okazji innych.

In reply to by Gootector

Dziękuję, Gootectorze. Choć nie występujesz pod swoim imieniem i nazwiskiem, a zdjęcie wcale nie świadczy o Twej prawdziwej tożsamości, odpowiem Ci. Nazywasz mnie "człowiekiem bez twarzy". Tymczasem to Ty tracisz twarz, zachowując się jak niedojrzały nastolatek bez wychowania. Czy warto? Odpowiedziałeś mi wulgarnie, ale nadal nie jestem Twoim wrogiem. Dostałem Twoją odpowiedź na maile i mógłbym ją tutaj opublikować, ale nie chcę robić Ci wstydu, widzę bowiem, że robisz postępy - usunąłeś dwa swoje posty, które nie przynoszą Ci chluby (w tym ten ostatni, skierowany w niewybredny sposób do mnie). To dobry początek. Następnym razem, jak już sobie ulżysz, możesz zrobić to samo PRZED opublikowaniem posta. Kolejnym krokiem może być zaniechania pisania takich postów (przecież nie ma potrzeby, byś tracił czas na odpowiadanie na posty, które Ci nie odpowiadają). A wreszcie możesz spróbować znaleźć w sobie trochę życzliwości (na pewno gdzieś tam w tobie jest) i odpowiedzieć konkretnie na pytanie człowieka, któremu potrafisz pomóc (ja nie potrafię, bo nigdy czegoś takiego nie używałem), bez tych charakterystycznych barokowych ozdobników i wariacji. Masz dużą wiedzę i możesz się nią nie tylko dzielić, ale też czerpać radość z tego, że komuś pomagasz czy go ubogacasz. Sądzę, że jesteś tu właśnie dlatego, choć nie zawsze Ci się udaje to wyrazić. Wierzę w Ciebie - jesteś zdolnym i mądrym człowiekiem i możesz te cechy wykorzystać, by stać się też człowiekiem DOBRYM, czego Ci z całego serca życzę. :)

Dziękuję muzyk98 :) Pewnie nie miał bym siły tyle mądrych i prawdziwych rzeczy napisać człowiekowi, który tego w ogóle nie słucha, a może to jakaś bezduszna maszyna, automat do powiadomień i dla tego wygląda jak by nie było w środku serca. Tak czy inaczej dziękuję.
Widzę że faktycznie to forum nie działa, pewnie można założyć własny wątek.
Mój profil jest dostatecznie uzupełniony, chyba że to szpieg rządu i chce wszystko i wszystkich trzymać pod kontrolą.
Życzę miłego postowania.

In reply to by BaronB

Jestem przekonany, że on ma w środku serce, tylko nie potrafi tego okazać. Przypuszczam, że to serce zostało kiedyś mocno zranione, bo człowiek sam z siebie jest zazwyczaj dla innych życzliwy, chyba że sam nigdy (zwłaszcza dzieciństwie) nie zaznał dostatecznej miłości i życzliwości, albo nawet wręcz przeciwnie - padał ofiarą agresji i złości.
Co prawda nie wiem, dlaczego miałby tu działać "szpieg rządu" (myślę, że rząd ma znacznie bardziej pożyteczne sprawy do załatwienia), ale pozdrawiam serdecznie. :)

In reply to by Gootector

Rzecz w tym, że ja wcale o to nie pytałem, tylko zabrałem głos w sprawie Twojego zachowania. Chodzi mi o to, w jakim celu tracisz czas i energię, by pisać, że... nie napiszesz? Czy nie prościej jest nic nie pisać?

Druga sprawa: po co obrażasz ludzi? Przecież nie jesteś jakimś prymitywem, którego jedyną umiejętnością jest hejtowanie. Posiadłeś wiele cenniejszych umiejętności. Czy nie warto ich konstruktywnie wykorzystać? W czasie, który zmarnowałeś na bezpłodnie posty, mogłeś zrobić coś dobrego. Nadal możesz. W najgorszym razie mogłeś nie marnować tego czasu. Wybór należy do Ciebie.

A skutki? Możesz cieszyć się szacunkiem i poważaniem ze strony uczestników forum lub będą Cię omijać szerokim łukiem, a forum będzie (jest) martwe.

In reply to by Gootector

Nie, nie jestem Panem Piotrem, a już kiedyś Ci proponowałem merytoryczną korespondencję poza forum, aby zamiast bić pianę, zrobić coś w kierunku rozwoju MuseScore (nie jestem programistą, ale mam duże doświadczenie w pracy z różnymi programami do edycji publikacji). Nie wyraziłeś zainteresowania.

Ty też jesteś tu anonimem, więc dlaczego nie podasz swojego imienia i nazwiska? Daj dobry przykład, może inni za nim pójdą.

In reply to by muzyk98

https://musescore.org/pl/node/270361 - czytać nie potrafisz, trollu?

Tu masz, wklejone :D
Nazywam się Grzegorz Pruchniakowski i jestem tłumaczem i deweloperem MuseScore'a.
Jestem długoletnim członkiem zespołu MuseScore'a (drugi wiersz od samej góry w "Contributors"): https://musescore.org/pl/user/13434/cla.
Informacja znajduje się również w programie w menu: Pomoc -> O MuseScorze.
https://musescore.com/user/7876 - tutaj również znajduje się ta informacja.
https://github.com/Gootector - moje konto GitHub.
W programie znajdują się czcionki nutowe i inne pliki sygnowane moim imieniem i nazwiskiem.
Moje zdjęcie jest prawdziwe, choć ma już kilkanaście lat.

In reply to by Gootector

Może czytać nie umiem. Zgadza się, nie trafiłem tam, choć próbowałem. Ale to wciąż nie upoważnia Cię do szafowania epitetami, które nie świadczą o mnie, tylko o Tobie. Jako wieloletni członek zespołu MuseScore mógłbyś się zdobyć na coś więcej, niż poniżanie Bogu ducha winnych ludzi na forum. Na pewno masz do tego kwalifikacje, wierzę też, że stać Cię na to.

A jeśli jesteś zainteresowany rozmową merytoryczną, daj znać. Na forum pojawiam się bardzo sporadycznie właśnie dlatego, że spotkałem się z takimi reakcjami, jak Twoje.

Pozdrawiam

In reply to by Gootector

Nie ma takiego porozumienia! To jest tylko próba dyktatury, a Ja się nie uginam przed dyktatorami i dyktaturą! Im bardziej ciśniesz żeby coś dostać tym bardziej tego nie dostaniesz!

Pozdrawiam.
ps. Przemyśl co pisze muzyk98, bo trafia dokładnie w sedno sprawy. Nie ma powody się unosić i obrzucać innych epitetami bo złość zawsze obraca się tylko przeciw nadawcy. Za to można poprosić o pomoc. To nie jest ujma na honorze prosić o pomoc, zresztą tak działa forum, przynajmniej w założeniu, ktoś prosi o pomoc a ktoś inny jej udziela, i tak trwa wymiana, z której wszyscy są zadowoleni. Na pewno znajdziesz w okół siebie życzliwe ci osoby.

Do you still have an unanswered question? Please log in first to post your question.