problem z odległościami między pięcioliniami

• Dec 4, 2017 - 22:24

Witam
Chcę zmniejszyć odległości między pięcioliniami w najprostszym układzie (np pierwszy który ładuje się automatycznie po uruchomieniu programu) wybieram style - > ogólne -> zakładka strona - zmieniam wartości "odległość między pięcioliniami" np z 7sp do 2,5sp klikam zastosuj i pięciolinie nawet nie drgną.

Jeżeli zrobię to samo w partyturze powiedzmy na 4 instrumenty pięciolinie przybliżają się lub oddalają w zależności od wybranej wartości.

Nie wiem czy mam aktywną jakąś blokadę czy po prostu ta funkcja nie działa przy pojedynczej pięciolinii ?
Ewentualnie czy jest inny sposób na przybliżenie do siebie pięciolinii. Oddalanie za pomocą zakładki "łamania i odstępy" już przećwiczyłem - działa :)


Comments

Globalnie dla całej partytury:
Należy skorzystać z menu: Style -> Ogólne... -> Strona. Opcje: Odległość między pięcioliniami, Odległość między pięcioliniami połączonymi akoladą, Minimalna i maksymalna odległość między systemami służą właśnie temu celowi. Po dostosowaniu należy kliknąć Zastosuj i OK.
Indywidualnie dla każdej pięciolinii/każdego systemu:
Do regulacji odległości między pięcioliniami/między systemami służą "Dolny odstęp pięciolinii" i "Górny odstęp pięciolinii" z zakładki palety "Łamania i odstępy". Wystarczy upuścić którykolwiek na pięciolinię, kliknąć na niego dwukrotnie lewym przyciskiem myszki i za pomocą "kotwic" dowolnie dostosować odległość między pięcioliniami/systemami.
Odległości tylko między pięcioliniami danego systemu:
Można ją regulować za pomocą lewego przycisku myszki z wciśniętym i przytrzymanym klawiszem Shift. Trzeba po prostu wcisnąć i przytrzymać Shift, a lewym przyciskiem myszki zwiększać/zmniejszać odległość.

Pozdrawiam,
Gootector

In reply to by Gootector

Dziękuję za pomoc
Właśnie zmniejszenie maksymalnej odległości między systemami rozwiązało mój problem. Próbowałem różnych rozwiązań w tej zakładce ale jakoś ta maksymalna odległość "ukryła się" przede mną, a teraz już wszystko jasne.
Muszę przyznać, że po intensywnych testach musescore jestem pod wrażeniem i w zasadzie ma on wszystko co jest mi potrzebne. Jedyna rzecz (przynajmniej na razie) której mi brakuje to podwójny znak powtórzenia taktu ale jak już doczytałem na tym forum na razie nie zanosi się na jego wprowadzenie a szkoda.

pozdrawiam

Jondrasz

In reply to by Gootector

Witam. Kiedy próbuje przeciągnąć tą kreske z "łamania i odstępy", by rozdzielić dane sekcje np dęte od klawiszowych, to ustawienia dotyczą tylko tej jednej strony. Jest możliwość by w taki sposób oddzielić od siebie sekcje w całej partyturze? Z racji, że ta partytura jest dość długo bo na kilkadziesiąt stron, to mocno kłopotliwe jest pojedyncze oddzielanie na kazdej stronie. Pozdrawiam

Należy ustawić wartość "Dodatkowa odległość powyżej pięciolinii" dostępną po kliknięciu PPM w dowolny takt wybranej pięciolinii > Właściwości pięciolinii.

Do you still have an unanswered question? Please log in first to post your question.