jak w wersji 4 wyrównać położenie taktów?

• Sep 20, 2023 - 00:05

Proszę o pomoc, chodzi o wyrównanie (w wersji 3 nazywało się to "rozmieszczenie taktów") - jak w wersji 4 uzyskać równe rozmieszczenie czterech taktów we wszystkich pięcioliniach (chodzi o to, aby kreski taktowe w pionie były w tych samych miejscach). Na wszelki wypadek z góry dziękuję :)


Comments

In reply to by Vinella

Zacznijmy od tego, że jest to niemożliwe. Tzn. możliwe, gdy takty są puste - tzn. w taktach znajdują się pauzy całotaktowe. Po wprowadzeniu nut, takty będą różnych długości ze względu na różne wartości nut, a także symbole, które mogą znajdować się przy tych nutach. MuseScore oblicza automatycznie długości taktów, uwzględniając wprowadzone wartości. Takty można pogrupować samodzielnie, używając różnego rodzaju łamań: pięciolinii, systemów i sekcji.
Pozdrawiam, G.

@Vinella Coś mi jednak podpowiada, że mamy trolla na pokładzie.

In reply to by [DELETED] 55186983

Dziękuję za informacje i niepotrzebny komentarz. Normalnie, po ludzku, liczyłem na pomoc. Korzystam (korzystałem) z programu w poprzedniej wersji, w której wiedziałem, jak ustawić minimalną szerokość taktu (ustawiałem na 22,00 - i zawsze wychodziły równe cztery takty w pięciolinii). W obecnej wersji nie potrafię tego zrobić, nie jestem zbyt biegły w obsłudze, stąd moje pytanie. Pzdr.

In reply to by Vinella

Już Ci mówię: Format / Style / Takty/minimalna szerokość taktu. Fabrycznie było ustawione na 5,00. Aby otrzymać cztery takty, zmieniałem te ustawienia na 22,00 i to w poprzedniej wersji działało bez zarzutu. Następnie: Rozmieszczenie (ciasno), fabrycznie było 1,22 - ja zmieniałem na 1,000. Było OK. Pzdr.

In reply to by Vinella

Wklejam Twoją poradę sprzed trzech lat, która w poprzedniej wersji zadziałała:

Vinella • Feb 8, 2020 - 09:43

Program automatycznie dopasowuje szerokość taktów do zawartości.
Można regulować szerokość klikając w wybrany takt PPM => Właściwości taktu => Rozciągnięcie.
Rozciągnięcie można też zmieniać dla wybranego taktu lub kilku zaznaczonych za pomocą skrótów klawiaturowych: { zmniejsza a, } zwiększa rozciągnięcie.
Można też spróbować wymusić w całej partyturze szerokość taktów w menu Format => Style => Takty => Minimalna szerokość taktu.
Dla opisanego układu – 4 takty w linii proponuję Minimalną szerokość taktu ustawić na 22,00sp i dodatkowo w menu Format => Style => Takty => Rozmieszczenie (1=ciasno) zmniejszyć z wartości 1,200 na 1,000.

Do you still have an unanswered question? Please log in first to post your question.