pomożcie w temacie wpisywanie symboli akordów jazzowych

• Jul 17, 2018 - 15:09

Comments

Witaj na forum MuseScore'a :D

Pisząc "pomóżcie", musisz być świadomy, że za wielkiego wyboru u nas nie ma w tej kwestii. Jestem tylko ja i Vinella. Reszta "pomocników" trolluje, hejtuje i ogólnie narzeka. Trzeba też nadmienić, że chętnie i z wielką lubością tytułują sami siebie mianem "doktorów" i "naukowców". Oczywiście, robiąc to "anonimowo". Sami tak twierdzą, ale na tym forum nikt nie jest anonimowy. Również nie wykluczam, że w tym temacie mogą pojawić się żądni przygód "pomocnicy". Oczywiście pomijam tutaj osoby wchodzące rzeczywiście po pomoc, bo nie o nich tu mowa.
W porządku, przejdźmy zatem do sedna. Akordy dodajemy (jedna z nut musi być wcześniej zaznaczona - główka nuty), przechodząc do menu: Dodaj -> Tekst -> Symbol akordu (lub skrót Ctrl+K). Aby wpisać bemol, wciskamy klawisz B, aby krzyżyk - Shift+3, czyli #. Warto dodać, że wciskając dwukrotnie "bb", uzyskamy B♭. Aby przejść do następnej nuty, wystarczy wcisnąć spację. Akordy konfigurujemy przechodząc do menu: Style -> Ogólne... i zakładki "Symbole i diagramy akordów". Warto zmienić "Wygląd" na "Jazzowy". Wtedy tzw. upper structures (https://en.wikipedia.org/wiki/Upper_structure) zostaną wyświetlone w postaci indeksu górnego. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji należy kliknąć na "Zastosuj" i "OK". Symbole akordów można również transponować. Aby było to możliwe, opcja "Transponuj symbole akordów" musi być zaznaczona podczas transpozycji (Nuty -> Transponuj...).
Zaprezentowałem Ci podstawy. Naturalnie temat można rozwinąć. Użyłeś jednak w tytule słowa "pomóżcie". W związku z tym zostawiam wolne pole do popisu innym Użytkownikom programu (których jest iksdylion i jeszcze więcej :D). Życzę jednak i Tobie, i sobie, żeby nie byli to wspomniani wyżej "pomocnicy".

Pozdrawiam,
Gootector

In reply to by Gootector

Byłbym zapomniał :D Chciałbym Ci podziękować, że stworzyłeś realny profil :D To świadczy przede wszystkim o jednej bardzo istotnej rzeczy - braku kompleksów. A jak wiadomo to forum edytora nutowego o wdzięcznej nazwie "MuseScore". I niech tak pozostanie :D

In reply to by Gootector

Dzień dobry.
Proste pytanie dla specjalistów - akord półzmniejszony - jak wstawić oznaczenie takiego akordu?
Przy okazji - serdecznie dziękuję za Waszą pracę - dostaję wspaniałe materiały, pomoc i darmowy program. Dziękuję aktywnym użytkownikom, którzy mają cierpliwość do niekończących się pytań takich jak ja, amatorów.
Jeszcze raz dziękuję.
Igor

Do you still have an unanswered question? Please log in first to post your question.